Film „Szare ogrody”


Film „Szare ogrody” z roku 2009 został nakręcony na podstawie dokumentu o tym samym tytule. Opowiada o życiu dwóch kobiet – matki i córki o tym samym imieniu – Edie. Dokument o ich życiu powstał dzięki spokrewnieniu kobiet z Jackie Kennedy Onassis oraz ich ekscentrycznemu trybowi życia w zrujnowanym domu.

szare ogrodyŻycie „małej Edie” i jej matki poznajemy od chwili, gdy cała rodzina przeprowadza się do posiadłości o nazwie Szare Ogrody. Choć rodzina należy do wyższych sfer, zaczynają się kłopoty finansowe. Ponadto małżeństwo żyje bardziej obok siebie niż razem. Uwaga Edie Beale skupia się na córce, która od dziecka cierpi na chorobę powodującą wypadanie włosów między innymi pod wpływem silnych przeżyć. Mimo to córka decyduje się na wyjazd do miasta, gdzie pracuje jej ojciec. W założeniu ma ona poznać kandydata na męża lub ustatkować się w jakiś inny sposób, małej Edie marzy się jednak kariera aktorska – tych marzeń jednak nikt nie wspiera. W Nowy Yorku okazuje się, że pomimo możliwości dziewczyna nie ma dość talentu, by rzeczywiście zacząć grać i tańczyć. Dodatkowo musi wyjechać z miasta po tym, jak wdaje się w romans z żonatym mężczyzną. Związek nie utrzymuje się, a Edie po raz kolejny zaczynają wypadać włosy.

Po śmierci ojca Edie nikt nie jest w stanie utrzymywać posiadłości, przez co Szare Ogrody, przedtem doskonale utrzymane, zaczynają w pełni zasługiwać na swoją nazwę. Życiem krewnych żony prezydenta Kennedy’ego zaczynają interesować się media. Szansa na odmianę losu pojawia się, gdy posiadłość odwiedza sama Jackie, ale czy tak będzie rzeczywiście?

Film warto obejrzeć nie tylko ze względu na historię, którą pokazuje, ale także z powodu doskonałej obsady aktorskiej. Na uwagę zasługują przede wszystkim odtwórczynie głównych ról: Drew BarryMoore i Jessica Lange.

Odwiedź stronę sponsora: Kamienie Mosina.