Film „Disco Polo“ (2015)


Film „Disco Polo“ opowiada o młodych muzykach disco polo, którzy szturmem zdobywają wszystkie listy przebojów. Film osadzony jest w realiach początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy ten rodzaju muzyki był w Polsce popularny.

Film wyreżyserował Maciej Bochniak, a scenariusz napisał sam reżyser wespół z Mateuszem Kościukiewiczem. Producent filmu to Stanisław Tyczyński.

Film zbiera wciąż dobre recenzje jako prekursor hipsterskiego grania na estetyce lat dziewięćdziesiątych. Szczególnie spodobała się widzom gra aktorska Tomasza Kota wcielającego się w jednego z głównych postaci w filmie.

Film niezbyt przypomina film „Kochaj i rób co chcesz“, który wiele lat temu ukazywał rzeczywistość istnienia na scenie muzycznej na początku lat dziewięćdziesiątych w Polsce. Film „Disco Polo“ to bajka o spełnionych marzeniach z tamtego czasu. Marzeniach, którymi żyła Polska w latach dziewięćdziesiątych: marzyliśmy o zlocie, luksusie, przepychu, miłości i wielkim sukcesie oraz lokalnej sławie.

discoObecnie wszystko to, co było obciachowe w tamtych czasach, jest chętnie wykorzystywane przez hipsterów jako element sztuki.
Sam film jest zrobiony dobrze. Znajduje się w nim wszystko, co w tej klasy produkcji być powinno: historia młodych ludzi osiągających sukces, wątek miłosny, a także czarne charaktery, wszystko osadzone na tle historycznym ważnym dla każdego widza. W połączeniu ze świetną grą aktorską, wyszło nam dobre kino.
Widzowie doceniają szczególnie fakt, że film po prostu rozbawia, trafia w czuły punkt osób o abstrakcyjnym poczuciu humoru. Ci, do których nie trafia abstrakcja narzekają, że jest to film o muzyce disco polo i jeśli ktoś nie lubi tego gatunku muzycznego, to nie warto się na ów film wybierać.

Jedno jest pewne – nie jest to kolejna nudna polska komedia romantyczna z wciąż tymi samymi twarzami.