KLAN – Rodzinna telenowela


Klan jest pierwszą polską telenowelą, oprócz Labiryntu tak długo emitowaną w telewizji. Premierowy odcinek widzowie mogli obejrzeć w czerwcu 1997 roku. Do tej pory nakręcono dwanaście sezonów i nic nie wskazuje, że nie będzie dalszego ciągu. Widzowie już tak przyzwyczaili się do serialu, że nie wyobrażają sobie jak mogło by go zabraknąć w ramówce Jedynki. „Klan” opowiada o losach w tej chwili czteropokoleniowej rodziny, w której seniorami rodu byli nieżyjący już Maria i Władysław. Przez dwanaście lat zmieniło się trochę, przede wszystkim serialowi bohaterowie bogatsi są o nowe doświadczenia. Pojawiły się również nowe interesujące postaci a niektóre już znane powracają w nowych odmienionych wcieleniach. Dzieci i wnuki Lubiczów założyły swoje własne rodziny, a każda z nich stanowi odrębny wątek.

Akcja serialu rozpoczyna się w rodzinnym domu Lubiczów na Sadybie. Odtwórcy ról poza postacią Michała Chojnickiego są tacy sami od 1997 roku. Przez dwanaście lat przybyło wiele nowych postaci, niektóre wchodzą w krąg przyjaciół rodziny.

Naklanjstarsza córka Lubiczów, Elżbieta jest farmaceutką i na początku prowadzi rodzinną aptekę wraz z matką. Obecnie jest już babcią bliźniaków Antka i Władzia oraz przyrodniego rodzeństwa: Jasia i Małgosi. Rodzina Pawła Lubicza także mieszka w Warszawie. Jego żona pracuje na UW a on prowadzi klinikę Elmed. Obecnie mają troje dzieci. Paweł to brat bliźniak Eli.

Rodzina Ryśka Lubicza to trójka dzieci i żona Grażyna, pielęgniarka. Na początku gdy ich poznajemy starają się o dziecko. Wiodą skromne i dosyć udane życie. Dorota najmłodsza z rodziny także ukończyła studia medyczne i dodatkowo jest zakonnicą. Pracuje w hospicjum a jej marzeniem jest praca na pediatrii. Budowa serialu opiera się na codziennych perypetiach stale powiększającej się rodziny a każdy odcinek ukazuje jedną dobę z życia bohaterów.

Serial Klan to bardzo rodzinny i lubiany przez wiele osób serial. Emituje go program pierwszy telewizji polskiej od 12 lat. Od momentu ukazania się pierwszego odcinka wiele się zmieniło a losy bohaterów kształtowały się bardzo różnie. Ostoją rodzinną jest dom Lubiczów na Sadybie to tam odbywają się liczne spotkania rodzinne oraz także rodzinne wigilie i święta. Seniorzy Maria i Władysław, grani w serialu przez nieżyjących już aktorów, byli zgodnym małżeństwem. Ona była właścicielką apteki noszącej nazwę Pod Modrzewiem natomiast on był kuratorem sadowym w sprawach osób nieletnich. Kiedy ich poznajemy są to ludzie już w zaawansowanym wieku. Przeżyli w małżeństwie 50 lat i posiadali pięcioro dzieci a także gromadkę wnucząt i kilkoro prawnucząt.

Pierwsze pilotażowe 3 odcinki serialu pojawiły się w czerwcu 1997 roku. Normalna emisja została zapoczątkowana 22 września z nieco inna obsadą niż ta z czerwca. Po dziś dzień czołówka serialowa jest niezmieniona, oprócz postaci Michała Chojnickiego, ale jest to pozytywny zabieg upamiętniający dwójkę nieżyjących już członków rodziny Marii i Władysława.

Początek i koniec filmu zawsze jest z towarzyszeniem znanej piosenki, wykonywanej przez Ryszarda Rynkowskiego. Natomiast od maja 2006 roku wprowadzono wraz z napisami końcowymi streszczenie- zwiastun następnego odcinka. Jest to dodatkowy element pobudzający ciekawość widza i wyzwalający potrzebę oglądania kolejnych losów bohaterów.

W okresie świąt następuje zmiana melodii w tyłówce serialu na kolędę lub inny motyw świąteczny. Akcja każdego odcinka dzieje się dokładnie w dniu jego pojawienia się na ekranach telewizorów. Jak w każdej telenoweli ostatnia scena odcinka jest zakończona urwanym wydarzeniem co także mobilizuje do oczekiwania na ciąg dalszy. Serial trwa 25 minut i wyemitowano już ponad 1700 odcinków.