Po kilku latach odsiadywania kary za kradzież z włamaniem CUMA wychodzi z więzienia ze względu na zły stan zdrowia. Jego wyjście zaaranżował GRUBY, paser który zleca CUMIE kradzież obrazu Leonarda da Vinci „Dama z łasiczką” z Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
CUMA – specjalista od kradzieży dzieł sztuki – kompletuje ekipę. Zaczyna od wizyty u byłego wspólnika JULIANA – specjalisty od ładunków wybuchowych. Mimo, iż przyjaciel porzucił złodziejski proceder, CUMA proponuje mu udział w kradzieży. JULIAN ma dylemat: z jednej strony dług wdzięczności wobec przyjaciela, który nie wydał go w śledztwie, z drugiej – obawa przed powrotem do dawnego życia. Próbuje więc pogodzić wodę z ogniem. Zgadza się wziąć udział w skoku, ale jednocześnie robi wszystko, by kradzież nie doszła do skutku. Zwraca się do starego fałszerza HAGENA z prośbą o wykonanie kopii „Damy z łasiczką”. Ten odmawia wymawiając się wiekiem, ale poleca mu MAGDĘ – 28-letnią studentkę konserwacji zabytków na krakowskiej ASP.
Czasem wydaje mi się, że filmy „Vabank” i „Vabank II” są postrzegane lepiej niż na to zasługują. Myślę, że wiąże się to z czasem, kiedy powstawały i wchodziły na ekrany – z PRL-em i okresem stanu wojennego przy jednoczesnym odwoływaniu się do czasu, kiedy byliśmy wolni. Tak czy inaczej, oba filmy obrosły pewną legendą i zdarzało się, że zaczepiano mnie na ulicy z pytaniem, kiedy będzie „Vabank III”.
Podobnie naciskali mnie aktorzy – mój ojciec, Witold Pyrkosz i Leonard Pietraszak. Przyznaję, że ulegając ich presji napisałem nawet szkic scenariusza, ale im bardziej czas upływał, tym mocniejsze było moje przekonanie, że jednak nie powinienem do tego wracać. Po pierwsze – dlatego, że nie można trzy razy wchodzić do tej samej rzeki. Po drugie – dlatego, że nie bez kozery umieszczałem akcję tamtych filmów w okresie międzywojennym. Przecież żyliśmy w kraju sztucznym, w narzuconym systemie, milicja nie była ani malownicza, ani dość inteligentna, żeby ją przechytrzać, ba – nawet pieniędzy nie było prawdziwych.
Aktorzy i twórcy:
Realizatorzy: Scenariusz i reżyseria – Juliusz Machulski
Zdjęcia – Edward Kłosiński
Kierownictwo produkcji – Dorota Ostrowska-Orlińska, Jan Kaczmarski
Muzyka – Maciej Staniecki
Dźwięk – Małgorzata Lewandowska, Marek Wronko
Scenografia i dekoracja wnętrz – Monika Sajko-Gradowska
Kostiumy – Ewa Machulska
Charakteryzacja – Grażyna Brajcka
Montaż – Jarosław Pietraszak
Obsada:
Julian – Borys Szyc
Cuma – Robert Więckiewicz
Hagen – Jan Machulski
Magda – Kamilla Baar
Wilk – Marcin Dorociński
Kudra – Łukasz Simlat
Szymański – Dominik Bąk
Tałąj – Andrzej Glazer
Gruby – Mieczysław Grąbka
Sykalska – Dorota Kolak
Krętałowicz – Aleksander Machalica